Boeing przenosi nowe technologie z laboratorium do samolotu testowego w ramach programu ecoDemonstrator

“To ostatni dodatek do naszego programu ecoDemonstrator, w ramach którego sprawdzamy, jak zapewnić załodze i pasażerom lepszy komfort podróży oraz jak nowe technologie przyczyniają się do tego, że przelot staje się bezpieczniejszy, bardziej efektywny i przyjemny.”, wyjaśnia Mike Sinnett, wice-prezes ds. strategii i rozwoju samolotów w liniach lotniczych Boeing. „Dzięki użyciu 777 jako samolotu testowego uczymy się i rozwijamy szybciej i mamy większe zaufanie w wartość tych zmian”.

Wśród technologii, które poddajemy testom w ramach tegorocznego programu ecoDemonstrator, są:

* automatyczne udostępnianie informacji między wieżą kontrolną, kabiną pilotów i centrum operacyjnym linii lotniczych w celu optymalizacji efektywności i bezpieczeństwa obranego kursu.
* elektroniczna aplikacja Flight Bag używająca zaawansowanych sposobów wyznaczania tras i dostarczająca pilotom informacje o ewentualnej zmianie kursu w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.
* zaawansowane technologie monitorujące i dostosowujące odpowiednią temperaturę i wilgotność w kabinie pasażerskiej.
* kamery, dzięki którym więcej pasażerów ma podgląd na obraz z zewnątrz samolotu.

Program ecoDemonstrator po raz pierwszy wzbił się w powietrze w 2012. Na pokładzie pięciu samolotów — 737-800, Dreamliner 787-8, 757, Embraer E170 i 777 Freighter — przetestowano w 2018 roku łącznie 112 technologii. Ponad jedna trzecia z nich została wdrożona przez koncern Boeinga lub jego partnerów programowych. Prawie połowa pozostaje jeszcze w fazie dalszego rozwoju, a część została zaniechana po uzyskaniu efektów testów.

Pośród technologii obecnie stosowanych jest aplikacja na iPada zapewniająca pilotom informacje, które pozwalają na zmniejszenie zużycia paliwa i emisji spalin; aplikacja pomagająca zoptymalizować ścieżkę podejścia, tak by zredukować hałas podczas podejścia do lądowania, a także system kamer w 777X pomagający pilotom uniknąć przeszkód na ziemi.

Kluczową część programu ecoDemonstrator stanowi współpraca z partnerami z branży lotniczej, wspólnie z którymi Boeing testuje technologie i dzieli się odkryciami, które przyczyniają się do rozwoju awiacji. W tegorocznym programie uczestniczy kilkunastu partnerów, w tym konsorcjum opracowujące standardy dla połączonych w sieć kabin, zwanych iCabin.

Testy powietrzne zostaną przeprowadzone tej jesieni. Wśród tych przelotów będzie podróż do Frankfurtu, Niemcy, gdzie misja ecoDemonstratora zostanie zaprezentowana urzędnikom rządowym, przedstawicielom z branży i studentom nauk ścisłych, aby zainspirować przyszłe pokolenia liderów lotnictwa. Większość przelotów testowych odbywa się na alternatywnym paliwie lotniczym, by zmn