Nowe pokolenie podróżników

Najnowsze badania pokazują, że przeciętne dziecko pokona w podróży ponad 6000 km zanim ukończy 15 lat - prawie dwa razy więcej, niż ich rodzice w tym samym wieku. Współczesne dzieci podróżują na zagraniczne wakacje, odwiedzając różne kraje i kontynenty. Dla kontrastu, rodzice w ich wieku pokonali zaledwie 3500 km, rzadko przekraczając granice Europy.

Badanie 2000 rodziców z dziećmi w wieku do 15 lat, zlecone przez Heathrow Express, wykazało, że aż ośmiu na dziesięciu badanych uważa wakacje za granicą jako idealne miejsce do zacieśnienia rodzinnych więzi. Rzecznik Heathrow Express, przewoźnika który oferuje bezpłatne przejazdy dzieciom do lat 15, powiedział: „Wspaniale jest widzieć, że świat podróży otworzył się na nowe pokolenie. Oczywiście, że świat jest mniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, a dzisiejsze młode pokolenie otworzyło przed sobą możliwości podróżowania’’. Podróże lotnicze są teraz znacznie łatwiej dostępne, dzięki czemu miliony młodych ludzi mogą poszerzać swoje horyzonty, podróżując po całym świecie.

Badanie wykazało również, że prawie 2/3 dorosłych nie było nigdy w samolocie w wieku 15 lat. Wysokie koszty były głównym powodem, starsze pokolenia nie podróżowały tak często i tak daleko jak obecne. Inni dorośli twierdzili, że jest to wina rodziców, którzy nie chcieli podróżować na wakacje z dziećmi i woleli zostać w domu. Aż 64% badanych stwierdziło, że żałuje tego, że nie byli w stanie odwiedzić więcej zagranicznych państw, gdy byli dziećmi.

Rodzice próbują nadrobić zaległości związane z podróżowaniem. Aż 9 na 10 badanych rodziców uważa, że podróże kształcą i są niezbędne do poszerzania horyzontów dziecka.