Czy kiedykolwiek myślałeś o tym z ilu części składa się samolot? Albo co jedzą piloci? Zapraszamy do lektury naszej subiektywnej selekcji najciekawszych faktów ze świata lotnictwa:

1. Najczęściej podróżujący pasażer na świecie

Tom Stucker otrzymał tytuł najczęściej podróżującego człowieka na świecie. W samym 2012 roku przeleciał on ponad 1 000 000 mil, czyli ok. 1 609 344 kilometrów w powietrzu! W ciągu całego swojego życia Tom przebył blisko 13 000 000 mil. 59-letni mieszkaniec Chicago twierdzi że przeleciał te dystanse często jako niezależny konsultant i trener sprzedaży dealerów samochodowych na całym świecie.

2. Piloci jedzą różne posiłki

Istnieją różne zasady dotyczące jedzenia posiłków przez pilotów, które są nakładane przez linie lotnicze. Istnieje jednak jedna zasada, która jest wspólna dla większości firm w branży. Polega ona na tym, że piloci muszą zawsze jeść różne posiłki, co ma na celu uniknięcie zatrucia pokarmowego. Czy wiedzieliście, że jedzenie w samolocie może smakować inaczej niż na ziemi, przez różnice w ciśnieniu powietrza i niski poziom wilgoci w kabinie?

3. Samolot Boeing 747 jest stworzony z 6 milionów części

Boeing 747 jest jednym z najbardziej znanych, komercyjnych samolotów szeroko-kadłubowych, wykorzystywanych przez linie lotnicze. Często jest określany mianem ‚Królowej Przestworzy’. Samolot jest tak rozpoznawalny, ponieważ był pierwszym o tak ogromnym nadwoziu, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Model Boeing 747 składa się z 6 milionów części, które są kontrolowane licznymi przełącznikami i przyciskami przez kilku pilotów siedzących w kokpicie.

4. Ponad 80% społeczeństwa boi się latania

Akrofobia jest określana jako lęk wysokości. W przeciwieństwie do konkretnej fobii, takiej jak aerofobia - strach przed lataniem, która dotyka 1 na 5 osób - akrofobia może powodować, że osoba obawia się różnych rzeczy związanych z przebywaniem z dala od ziemi. W zależności od nasilenia tej fobii, taki człowiek może obawiać się przebywania w samolocie lub po prostu wspinania po drabinie.

5. Największym samolotem pasażerskim na świecie jest Airbus A380

Zaprojektowany i stworzony przez firmę Airbus, czterosilnikowy odrzutowiec dwupokładowy przeznaczony jest na dalekie trasy kontynentalne. Charakteryzuje się szerokim kadłubem. Na całej jego długości ciągnie się górny pokład. Takie działanie pozwoliło na pomieszczenie 560 pasażerów, a w wersji najbardziej ekonomicznej aż 853!

6. Najbardziej ruchliwe lotnisko komercyjne na świecie

Tytuł najbardziej ruchliwego lotniska na świecie należy się lotnisku Harsfield - Jackson w Atlancie z ruchem ponad 970 000 samolotów rocznie. Ze względu na ruch pasażerski jest to najbardziej oblegane lotnisko od roku 1998, a pod względem liczby lądowań i startów od 2005 roku. W samym zeszłym roku lotnisko odwiedziło około 95 milionów pasażerów - ponad 260 tysięcy pasażerów dziennie.

7. Tylko 5% światowej populacji było kiedykolwiek na pokładzie samolotu

Pomimo, że branża lotnicza rozwija się w błyskawicznym tempie, to odnosząc się do statystyk, zaledwie 5% ludzkości kiedykolwiek leciała samolotem. Spora liczba ludzi, zwłaszcza z państw mało rozwiniętych, nigdy nie miała szansy latać samolotem i jest mało prawdopodobne, żeby miało się to zmienić. Jednakże w tym samym czasie niewielka mniejszość światowej populacji lata bardzo często.

8. Największy samolot cargo o wielkości boiska

Antonov An-225 to obecnie największy, a zarazem najcięższy, sześciosilnikowy samolot transportowy. Jego masa całkowita wynosi aż 285 000 kilogramów, a długość kadłuba to 84 metry! Jest samolotem produkcji radzieckiej z koncernu konstrukcyjnego Antonowa.

9. Językiem międzynarodowym w lotnictwie jest język angielski

Każda osoba będąca na stanowisku pilota bądź kontrolera ruchu na lotnisku musi władać językiem angielskim - głównie ze względu na dużą liczbę podróży międzynarodowych i międzykontynentalnych. Komunikacja w branży lotniczej jest jednym z najważniejszych czynników w celu przeprowadzenia sprawnej oraz bezpiecznej podróży.

10. Pierwszy na świecie lot samolotem odbył się w XX wieku

Pierwszym pełnoprawnym samolotem silnikowym na świecie był Flyer I. Konstruktorami maszyny byli bracia Orville i Wilbur Wright. Lot zgodnie z planem odbył się dnia 17 grudnia 1903 roku w Karolinie Północnej. Był to niewątpliwie kamień milowy w historii ludzkości.

11. Firma Airtaxi działa już od ponad 12 lat i przewiozła tysiące pasażerów

Nasza firma działa na rynku już od 2008 roku. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i możemy zrealizować każdy lot. Zapewni to nowoczesna flota samolotów oraz profesjonalna wiedza naszej załogi. Sky is the limit!


 
Zobacz także:
HK Bellawings zamawia dodatkowe Bombardiery
2019-06-18 12:55:13

HK Bellawings skorzystał z dwóch dodatkowych opcji dla Bombardier Global 7500 i podpisał list intencyjny dla dodatkowych pięciu egzemplarzy tego typu samolotu.
 

Samolotem na ślub
2019-07-24 11:15:07

Gdy jest już po zaręczynach i przychodzi do tej mniej ekscytującej części, przygotowań ślubnych, można pozostać przy tradycji i prostocie, ale można odstawić zwyczajność i postawić na nutkę ekstrawagancji, która doda ceremonii szczególności i zapisze się w pamięci wszystkich zgromadzonych. Wynajęcie sali, muzyków, fotografa, dań, kwiatów… ale to panna młoda i pan młody powinni wybijać się na pierwszym planie, więc dlaczego nie pomyśleć o czymś więcej i postawić na Airtaxi?