Najkrótsze połączenie Boeingiem 777

Linie British Airways wprowadziły najkrótsze połączenie Boeingiem 777. Przelot z Bahrajnu do Dammam zajmuje mniej niż pół godziny, a przelot odbywa się na maksymalnej wysokości 6 tys. stóp.

Pisaliśmy ostatnio o czteromilowym kursie Boeinga 747 z Cardiff do St. Athan, ale nie było to połączenie liniowe, a raczej ostatni przelot tego samolotu przed przejściem na emeryturę. Teraz z kolei British Airways wprowadziło nowe połączenie, które przy 30 milach w linii prostej, ma odbywać się raz dziennie.

Jeszcze przed oficjalnym uruchomieniem rejsu między Bahrajnem a Dammam w niedzielę British Airways oferowało połączenie między tymi dwoma miastami. Odbywało się ono limuzynami. Pasażerowie pierwszej klasy i klasy biznes otrzymywali prywatne samochody, zaś pasażerowie klasy ekonomicznej dzielili tę podróż ze sobą.

Według Google Maps podróż samochodem zajmuje jednej i pół godziny przy normalnym ruchu samochodowym. Teraz jednak pasażerowie będą mieli znacznie szybsze połączenie, ponieważ będą mogli pozostać na pokładzie 777. Oznacza to, że nie będą musieli przechodzić przez kontrolę imigracyjną w Bahrajnie, a tylko tę w Arabii Saudyjskiej.

Nowe połączenie między Bahrajnem a Dammam znacznie poprawi czasy podróży między Dammam a Londynem. Jednak British Airways postanowiło nie operować tym połączeniem jako rejs piątej wolności. W efekcie linie lotnicze nie sprzedają biletów na podróż na tym 30-milowym odcinku.

Choć brzmi to jak szaleństwo, aby latać Boeingiem 777 z Bahrajnu do Dammam, to z pewnością jest to bardziej opłacalne dla British Airways niż wynajem limuzyn. Tuż po pierwszym takim locie Panagiotis Theodotou, dyrektor komercyjny British Airways, powiedział:

To nowe połączenie podkreśla znaczenie Wschodniej prowincji Królestwa i potrzebę płynnych połączeń do Wielkiej Brytanii, Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy zachwyceni mogąc dodać Dammam do naszej globalnej sieci i dziękujemy Lotnisku King Fahd za każde ciepłe przywitanie na lądzie.
Pierwszy lot prowadzony z Bahrajnu rozpoczął się o godz. 22:01 i trwał zaledwie 16 minut. Rozpoczął się z krótkim 6-minutowym opóźnieniem. Jednakże o 22:17 wylądował w odległości 30 mil prawie pół godziny przed planowanym przylotem. Lot odbył się Boeingiem 777-200 zarejestrowanym jako G-ZZZC. Według danych flightradar24.com, podczas krótkiego lotu z Bahrajny do Dammam, zasadniczo nie przekroczono 5 900 stóp wysokości.