Ruch prywatnych odrzutowców odbił się po pierwszej fali pandemii znacznie silniej niż ruch sektora komercyjnych linii lotniczych. Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez brytyjską firmę Knight Frank, od marca 2020 r. ogólny wolumen działalności prywatnych odrzutowców spadł o 32%, czyli o około połowę mniej niż w przypadku komercyjnych linii lotniczych.

Istnieją jednak wyraźne różnice między poszczególnymi sektorami. Według dostępnych danych w ciągu ostatnich 7 miesięcy prywatne loty czarterowe spadły o 27%, natomiast prywatne loty operacyjne o prawie 40%. Ruch rekreacyjny wykazał się większą odpornością niż loty biznesowe, ponieważ pracownicy firm dużą część spotkań zaczęli przeprowadzać online.

Latem w USA i w Europie ruch prywatnymi czarterami wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu w 2019, co wskazuje na fakt, że osoby które mogły sobie na to pozwolić wolały latać prywatnymi odrzutowcami ze względów bezpieczeństwa.

Spore różnice widać również w podziale geograficznym. Według analizy Knight Frank prywatne loty w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii spadły o ok. 30%, podczas gdy we Francji o 20%. W Rosji i Turcji odnotowano natomiast silny wzrost lotów wewnątrzkrajowych. Ruch lotniczy w sektorze prywatnym wzrastał szczególnie mocno w Chinach, Nigerii i Brazylii. Rynek amerykański, chociaż różni się w zależności od poszczególnych stanów, odnotowuje wysoki popyt na prywatne czartery, a w Azji ruch czarterowy osiągnął poziom jedynie 10% poniżej normalnego, przy czym np. w Chinach odnotował wzrost.

Większe bezpieczeństwo i wygoda, szczególnie istotna w obliczu globalnej pandemii, stanowią dużą szansę dla sektora prywatnego lotnictwa.

Jeżeli Ty też chcesz podróżować bezpiecznie i na swoich zasadach – skontaktuj się z doradcą Air Taxi i otrzymaj bezpłatną wycenę swojej podróży. 

Źródło: Knight Frank

 

Zobacz także:
Sztuczna inteligencja wkracza w lotnictwo
2019-12-04 12:22:04

Szefowa ds technologii w Airbusie, Grazia Vittadini, wyjawiła, że ten europejski gigant pracuje obecnie nad opracowaniem modelu samolotu obsługiwanego przez jednego pilota, by zaspokoić rosnący popyt na podróże lotnicze. 

Aston Martin i Airbus nawiązują współpracę
2019-12-17

Najnowsze partnerstwo między Aston Martin i Airbus Corporate Helicopters zrzesza zespoły projektowe z branży motoryzacyjnej i lotniczej.