Paraliż na Tajwańskim niebie

Strajk lotniczy zmusił EVA Airways do odwołania kilkuset lotów w momencie kiedy rozpoczyna się szczyt sezonu letniego.

Linie lotnicze odwołają do 28 czerwca łącznie 852 loty. Rzecznik EVA Airways oświadczył o odwołaniu lotów między innymi z Tajpej do Hongkongu - jednej z najczęściej uczęszczanych międzynarodowych tras lotniczych na świecie - a także z Tajwanu do Japonii, Singapuru, Londynu i Nowego Jorku.

Pracownicy domagają się wyższych płac i lepszych warunków pracy. Protest który rozpoczął się w czwartek, skupia ponad 2000 pracowników. Pracownicy stanowią prawie połowę stewardess EVA Air. Linia lotnicza próbuję wynegocjować porozumienie z pracownikami.

Anulowane loty negatywnie wpływają na działanie i wartość EVA Air. W okresie od 20 czerwca do 23 czerwca odwołano już ponad 150 lotów, co spowodowało stratę w wysokości około 19 milionów dolarów, podała spółka w niedzielnym oświadczeniu. Akcje spółki spadły o 4,5% od zamknięcia w czwartek.

Strajk jest drugim na Tajwanie w tym roku. Pracownicy China Airlines, największego przewoźnika na Tajwanie, rozpoczęli strajk w lutym, wstrzymując pracę na siedem dni.